Rusya ile İlişkiler Gerildi Ticaret Yoluna Devam Etti

RUSYA İLE İLİŞKİLER GERİLDİ TİCARET YOLUNA DEVAM ETTİ

Geçtiğimiz günlerde Suriye sınırımızda Rus savaş uçağının düşürülmesiyle başlayan Türkiye ile Rusya arasındaki gerginlik, ekonomik gelişmeleri etkilemedi.  Türkiye özellikle enerji ve inşaat alanında Rusya ile çok sıkı ilişki içinde iken, Rusya’nın Türkiye’ye çoğunlukla gıda ithalatında ihtiyaç duyduğunu görüyoruz. İki ülke arasında ilişkilerin gerilmesi akıllara büyük hacimli ticari faaliyetlerin nasıl etkileneceği sorununu getirdi.

Rusya devlet başkanı Vladimir Putin düşürülen uçak sonrası “bedeli ağır olacak” tarzı bir söylemde bulunmasına karşın, Rusya’nın gerek Ukrayna ile yaşadığı sorundan ötürü AB’den bazı yaptırımlarla karşılaşması gerek Rusya bütçesinin yarıya yakınını karşılayan petrol ve doğalgaz fiyatlarındaki ciddi düşüş, Türkiye’yi ekonomik açıdan Rusya için vazgeçilemez bir hale getirmiş durumda.

Türk müteahhit ve inşaat firmalarının iş aldıkları ülkelerin en başında Rusya geliyor. İki ülke arasında 2014 yılında değeri 4 milyar doları bulan 47 inşaat proje gerçekleştirilmiş durumda. Bunun yanı sıra Akkuyu Nükleer Santrali de Rusya ile Türkiye arasındaki en büyük projelerden bir tanesi. Doğalgaz ihtiyacının  %54 ünü Rusya’dan karşılayan Türkiye, bozulan ilişkilere rağmen nükleer santral yapım aşamasının hiçbir şekilde duraksamasını istemiyor.

Tüm bu alanlardaki çalışmalar devam ederken elbette yan meslek gruplarına da yapılacak işler düşüyor. Net Tercüme şirketi kurucusu Bektaş TÜMOK; Rusya ile bağlantılı 43 firma ile işlerinin normal seyrinde devam ettiğini, iki ülke arasındaki siyasi gerilimin, ticari kaygıların önüne geçemediğini belirtti. Akkuyu Nükleer Santrali Projesinin ve 36 inşaat projesinin tercüme sorumluluğunu üstlenen firma hâlihazırda birçok Rus firması ile çalışmalarına yoğun bir şekilde devam ediyor. 

Son olarak Kasım 2012 tarihinde Türkiye’nin NATO’dan talep ederek Suriye sınırına konuşlandırdığı patriotlar, iki ülke arasındaki ilişkileri bozmuş, nihayetinde Putin’in Türkiye ziyareti sonrası 5 milyar dolarlık gıda ihracatı anlaşması imzalanmıştı. Görüleceği üzere birbirine ekonomik açıdan çok bağımlı bu iki ülke ilişkilerin bozulmasına rağmen, gerginliği tırmandırmak yerine yatıştırmak için sorumluluklar alıyorlar. Her iki ülkede bu büyük gelir kaynağından vazgeçemiyor. Çift yönlü ekonomik gelişmeler siyasi gerilimleri yumuşatıyor.